Home » Aktualności » Tropem Wilczym w Chrobrzu

 

Tropem Wilczym w Chrobrzu

 

Już po raz szósty odbył sie w Chrobrzu Bieg „Tropem Wilczym”. Organizatorem tegorocznej akcji upamiętniającej żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego był chroberski Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Bolesława Chrobrego.

 

16

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny odprawioną w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chrobrzu. Po mszy uczestnicy udali się pod pałac Wielopolskich, gdzie po przywitaniu gości przez gospodarza uroczystości panią Annę Lach – dyrektor ZSCKR w Chrobrzu, punktualnie o godzinie 12 nastąpił start Biegu Honorowego na 1963 metry.

28
Trasa biegu prowadziła wokół obiektów zespołu szkół oraz po terenie przypałacowego parku. W tegorocznej edycji pobiegło prawie 50 zawodników, dla których pakiety startowe ufundowała dyrekcja ZSCKR w Chrobrzu. Wsród biegaczy obok młodzieży chroberskiego technikum pobiegli przedstawiciele Zespołu Placówek Oświatowych w Złotej, uczennice pińczowskiego liceum, harcerze 1. Wielopoziomowej Chroberskiej Drużyny Harcerskiej, harcerki 4. Drużyny Starszoharcerskiej przy Szkole Podstawowej numer 1 w Pińczowie oraz mieszkańcy regionu. Wystartowali również: radny sejmiku wojewódzkiego Maciej Gawin, starosta powiatu Zbigniew Kierkowski, prezes Stadniny Koni w Michałowie Monika Słowik, reprezentant pińczowskiej policji komisarz Marcin Ciszek, strażacy Piotr Gruszka i Artur Karasek. W tym roku nie przeprowadzano nagradzanej klasyfikacji, jednak warto odnotować, że pierwszy na mecie był znany na Ponidziu biegacz Jan Kasza, zaś najmłodszym uczestnikiem biegu okazał się pięcioletni Wiktorek Lechowski.
20200301_123041

Bieg w Chrobrzu uatrakcyjnili swoją obecnością goście z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w kieleckiej Bukówce – st. kpr. Marcin Gałęziowski i st. szer. Krzysztof Rudkowski przyjeżdżając opancerzonym Hummerem. Koordynatorem chroberskich obchodów z ramienia organizatora była Anna Steckiewicz, a uroczystości poprowadził Stanisław Steckiewicz.

Tegoroczną ciekawostką był nietypowy kształt medali pamiątkowych wręczanych uczestnikom biegu. Przybrały one kształt puzzli i są swoistą zachętą do startu w kolejnych edycjach, by razem stworzyć jeden efektowny element.

 

fot. A. Steckiewicz, S. Steckiewicz, M. Świetlik, D. Garlej

Historia biegu

Dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w 2011 roku. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu osób z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy aż 1500 biegaczy. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. W tegorocznej, ósmej edycji biegu w całej Polsce wzięło udział ok. 75 000 biegaczy w ponad 370 miastach i wsiach.

 

Brak komentarzy

Bądź pierwszy!

Skomentuj