Biblioteka
Godziny pracy:
PONIEDZIAŁEK: 8:00 – 15:00 (E. Rzepa)
WTOREK: 8:00 – 11:00 (M. Sternak)
ŚRODA: 8:00 – 8:30 9:20 – 12.05 12:50 – 14:45 (E. Rzepa)
CZWARTEK: 8:00 – 8:30 oraz 10:10 – 15:00 (E. Rzepa)
PIĄTEK: 8:00 – 14:00 /w dni zjazdu KKZ: 10:00 – 16:00/ (E.Rzepa)
Biblioteka ZSCKR w Chrobrzu jest wyposażona w stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu oraz urządzenia sprzyjające edukacji i samokształceniu. Stanowi pracownię interdyscyplinarną, dzięki której użytkownik może samodzielnie zdobywać informacje przydatne do poszerzania wiedzy (zakładka: Centrum Informacji Multimedialnej).
ROK SZKOLNY 2021/2022
WYDARZENIA
– 4 września 2021 r. – nasza szkoła uczestniczyła w 10. jubileuszowym Narodowym Czytaniu, zorganizowanym przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Pińczowie.
W pięknej scenerii przygotowanej w wirydarzu Muzeum Regionalnego w Pińczowie, przenoszącej nas do początków XX wieku, spotkało się około siedemdziesięciu osób po raz kolejny udowadniając, że wspólne czytanie wybitnej literatury polskiej jaką jest „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej – łączy pokolenia.
Naszą szkołę reprezentowali: finalista V Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania, uczeń kl. III 5-letniego technikum rolniczego – Mariusz Gałka oraz nauczycielki: Iwona Orządała-Bandoła, Monika Stolarska i Ewa Rzepa.
Serdecznie dziękujemy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Pińczowie za zaproszenie i miłą atmosferę.
– 6 września 2021 r. – odbył się coroczny kiermasz używanych podręczników;
– Uchwałą Sejmu i Senatu RP, rok 2021 ogłoszony został rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w 120. rocznicę urodzin i 40. rocznicę Jego śmierci. 12 września 2021 roku Kardynał został beatyfikowany. W związku z powyższymi uroczystościami przeprowadziliśmy konkurs-test wiedzy o życiu, działalności i twórczości Prymasa Tysiąclecia.
Do konkursu przystąpiło sześcioro uczniów. A oto zwycięzcy:
I miejsce: Gałka Mariusz, kl. III TR (SP)
II miejsce: Łakomiec Stanisław, kl. II TR
III miejsce: Baran Aleksandra, kl. II TŻ
Wyróżnienia otrzymały: Rzepa Wiktoria, Liberek Katarzyna i Gajos Martyna z klasy II TŻ.
Gratulujemy!
Konkurs został zorganizowany przez bibliotekę szkolną i nauczycielkę religii – p. Ewę Kozłowską.
– 29 września 2021 r. – DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
W bieżącym roku szkolnym Dzień Głośnego Czytania zorganizowaliśmy z klasą I TŻO we współpracy z p. prof. Iwoną Orządałą-Bandołą.
Wszyscy uczestnicy spotkania czytali wierszyki usprawniające dykcję.
Po raz kolejny przekonaliśmy się, że czytanie jest nie tylko przyjemne, ale też pożyteczne. Dziękujemy!
- 2022 – ROKIEM ROMANTYZMU POLSKIEGO
- Sejm ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego, gdyż w roku 2022 przypada dwusetna rocznica tej epoki. To właśnie w 1822 roku w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, co zapoczątkowało polski romantyzm. W uchwale napisano m.in.:
- „Wtedy po raz pierwszy ujrzały światło dzienne „Romantyczność”, „Powrót taty”, „Świtezianka”, „Pani Twardowska”, bez których trudno wyobrazić sobie ostatnich dwieście lat polskiej kultury. To, co nastąpiło potem, było bez precedensu w polskich dziejach. Zrodziła się epoka, w której tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, rozwinęli programy niepodległościowe, a zarazem wynieśli polską literaturę, muzykę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej”.
- „Romantyzm przyniósł genialne dokonania w literaturze Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Norwida, w muzyce Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, w malarstwie Piotra Michałowskiego i Jana Matejki”.
- „Twórcy ci byli artystami polskimi, a jednocześnie światowymi, ukazującymi polskie wartości w ich uniwersalnym kontekście. Bez twórczości ich oraz Maurycego Mochnackiego, Aleksandra Fredry, Antoniego Malczewskiego, Seweryna Goszczyńskiego, Wincentego Pola, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Teofila Lenartowicza, Kornela Ujejskiego, Artura Grottgera, Marii Szymanowskiej i Narcyzy Żmichowskiej nie bylibyśmy dziś tym, kim jesteśmy”.
- „Literatura i kultura polskiego romantyzmu ukształtowały wymiar i profil duchowy Polaków”.
- „Wypracowane i utrwalone zostały najważniejsze cechy pozwalające nam przetrwać nawet najdramatyczniejsze próby zniszczenia narodu. Honor, waleczność, patriotyzm, przywiązanie do tradycji, empatia wobec losu innych i gotowość do ofiar, otwartość na inne kultury oraz przywiązanie do wolności — ten kanon wartości narodowej wspólnoty romantyzm przeniósł z dawnej Rzeczypospolitej i zdefiniował na nowo. Bez Maurycego Mochnackiego i jego pism o wolnych Polakach, bez wieszczów Mickiewicza i Słowackiego, pochowanych w królewskich kryptach, bo Polacy uznali, że królom Polski są równi, nie byłoby Legionów Piłsudskiego czy Powstańców Warszawskich”.
- „To z romantyzmu wyrósł nowoczesny mesjanizm Jana Pawła II i unikatowy w dziejach świata ruch Solidarność„.
- „Pamięć romantyzmu polskiego jest zatem pamięcią najważniejszych znaków określających narodową tożsamość. W roku 2022 przypadają dwusetne urodziny tej epoki i jest to dobry powód do przypomnienia duchowego depozytu, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele”. /Źródło: dzieje.pl/
- PATRONATEM ROKU 2022 zostali uhonorowani: Maria Konopnicka, Józef Wybicki, Wanda Rutkiewicz i Maria Grzegorzewska. Kim byli?
-
Maria Konopnicka
Polska pisarka, poetka, tłumaczka i publicystka. W 2022 roku przypada 180. rocznica jej urodzin. Autorka „Roty” – wiersza, w którym wyraziła protest przeciw polityce germanizacji w zaborze pruskim. W swoich utworach protestowała przeciwko ustrojowi oraz niesprawiedliwości społecznej. Brała udział w proteście przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni, akcji potępiającej represje władz pruskich. Działała na rzecz praw kobiet, pomocy dla więźniów politycznych i kryminalnych.
-
Józef Wybicki
To autor „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, która od 1927 roku stała się polskim hymnem narodowym. W bieżącym roku mija 225 lat od momentu jej powstania.
-
Wanda Rutkiewicz
Sławna polska himalaistka. Jako trzecia kobieta na świecie i jako pierwsza osoba z Polski zdobyła szczyt Mount Everestu, a jako pierwsza kobieta szczyt K2.
-
Maria Grzegorzewska
-
Pedagog specjalny, tyflopedagog, tyflopsycholog i działaczka społeczna. Twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce.
- „Piękne słowa tylko szkodę przynoszą, jeśli nie są poparte czynem, choćby próbą działania” – mawiała.
- Źródło: www.lustrobiblioteki.pl
– LUTY MIESIĄCEM PATRONA SZKOŁY
W miesiącu lutym obchodzimy Dni Patrona Szkoły.
Aby uczcić te dni, w bieżącym roku zorganizowaliśmy konkurs na prezentację oraz pracę pisemną przedstawiającą sylwetkę pierwszego polskiego króla – Bolesława Chrobrego.
Zwycięzcą konkursu na pracę pisemną została Gabriela Woźniak z klasy I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych.
Gabrysia w sposób bardzo szczegółowy przybliżyła sylwetkę i dokonania patrona szkoły, a także wykonała jego portret.
Zwycięzcą konkursu na prezentację został Dominik Smogór – uczeń klasy I Technikum Rolniczego. Serdecznie Wam gratulujemy!
W swojej prezentacji Dominik przybliżył nie tylko sylwetkę i dokonania króla, ale też wyjaśnił skąd pochodzi nazwa wsi Chroberz i od kiedy nasza szkoła nosi jego imię. Całość odpowiednio zilustrował obrazami przedstawiającymi różne wydarzenia z życia władcy.
Praca Dominika została zaprezentowana w klasach na godzinach wychowawczych podczas zdalnego nauczania.
– luty 2022 r. – nasza szkoła otrzymała antologię utworów przesłanych na konkurs: „Niepodległa piórem i obiektywem”, który odbył się pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W zbiorze tym zamieszczono m.in. prace uczniów naszej szkoły.
W kategorii „Zdjęcie” – II miejsce zajął Patryk Steckiewicz. Tytuł pracy: „Pamiątki rodzinne”.
W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymały: Sylwia Strasz i Natalia Czerw za pracę zatytułowaną: „Zagadkowy obelisk”.
Publikacja znajduje się w naszej bibliotece – zapraszamy!
- 25 luty 2022 r. – z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (21 luty), spotkaliśmy się z kl. I TŻO, aby napisać test pt: „Z polszczyzną za pan brat”. Młodzież miała za zadanie użyć właściwej formy rzeczowników, rozpoznać błędy w podanym tekście i zaproponować poprawne sformułowania, wpisać słowami odpowiednią formę liczebnika, rozpoznać poprawność określonych form, wyrażenia obce zastąpić rodzimymi, wybrać właściwy wyraz i użyć go w zdaniu.
- Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z nauczycielką języka polskiego – p. Iwoną Orządałą-Bandołą. Oprócz uczczenia tak ważnego dnia, jednocześnie młodzież miała okazję wykonać ćwiczenia utrwalające poprawność posługiwania się językiem ojczystym.
- 9 marca 2022 r. o godz. 13.00 w naszej szkole odbył się etap kwalifikacyjny I Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Historycznej „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Bohaterowie”, którego organizatorem jest Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Jabłoniu.
W konkursie wzięło udział troje uczniów zajmując odpowiednio miejsca w szkolnym etapie kwalifikacyjnym:
I. Natalia Czerw
II. Katarzyna Liberek
III. Mariusz Gałka
Gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszych etapach konkursu!
Konkurs nadzorowała nauczycielka historii p. Teresa Ryczek oraz biblioteka szkolna.
- 16 marca 2022 r. – wzięliśmy udział w XXX Jubileuszowym Tygodniu Kultury Języka w Województwie Świętokrzyskim organizowanym przez Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło: Czerp mądrość od autorytetów, ale ufaj sobie.
- Biblioteka zorganizowała konkurs wiedzy o życiu i działalności Józefa Wybickiego, który należy do patronów bieżącego roku kalendarzowego.
- Zwycięzcy konkursu:
- I miejsce: Dominik Smogór, kl. I TR
- II miejsce: Kajetan Wawrzykowski, kl. I TR
- III miejsce: Szymon Piotrowski, kl. I TR
- Wyróżnienia otrzymali: Emilia Gajos z kl. I TA i Piotr Niedziela z kl. I TŻ.
- Serdecznie gratulujemy!
Koło biblioteczne wykonało gazetkę przybliżającą postać Józefa Wybickiego.
– 7 kwietnia 2022 r. – w Liceum Ogólnokształcącym w Pińczowie odbył się VI Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania skierowany do uczniów szkół podstawowych (kl. VII-VIII) oraz uczniów szkół średnich.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Mariusz Gałka z klasy III Technikum Rolniczego (P) i Krzysztof Pieczyrak z klasy IV Technikum Rolniczego.
Miło nam poinformować, że w kategorii szkół średnich II miejsce zostało przyznane Mariuszowi Gałce za interpretację fragmentu „Chłopów” Władysława Reymonta.
Krzysztof Pieczyrak zaprezentował fragment powieści „Matki i córki” Ałbeny Grabowskiej, zajmując IV miejsce.
Serdecznie gratulujemy!
- 23 kwietnia 2022 r. – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Z tej okazji koło biblioteczne przygotowało wystawkę w gablocie na korytarzu szkolnym, przybliżającą historię tego święta. Została także przygotowana prezentacja przedstawiająca historię książki, z którą uczniowie zapoznali się podczas godzin wychowawczych.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Odwiedzili nas pisarze:
2013 r. – Andrzej Rytelewski (zm. 2019)
2016 r. – Jan Chruśliński
2019 r. – Maciej Liziniewicz
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
INFORMACJE O BIBLIOTECE:
Nasz księgozbiór:
- lektury
- literatura związana z kierunkami kształcenia
- klasyka
- literatura psychologiczno-pedagogiczna
- literatura rozrywkowa
- kartoteka tematyczna
- kroniki szkoły
- dokumenty audiowizualne
- baza podręczników (od roku szkolnego 2014/2015)
Kroniki naszej szkoły stanowią bogate źródło wiedzy nie tylko o placówce, lecz także o oświacie rolniczej i zachodzących w niej zmianach przez minione lata. Najstarsza zachowana kronika szkoły została założona w 1974 roku, a najstarsza (dziś już pamiątkowa) księga inwentarzowa naszej biblioteki pochodzi z 1955 roku.
Do roku szkolnego 2005/2006 biblioteka znajdowała się w pałacu, skąd została przeniesiona do unowocześnionego i odremontowanego pomieszczenia w szkole.
W roku szkolnym 1999/2000 księgozbiór liczył 10.554 egzemplarzy, w 2006/2007 – 17.100 egz., a w 2011/2012 – 18.300 egz.
We wrześniu 2000 roku zostały dołączone zbiory ze zlikwidowanej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Gackach.
W lutym 2002 r. rozpoczęliśmy współpracę z dwiema warszawskimi fundacjami: Polskim Bractwem Kawalerów Gutenberga oraz Fundacją Pomocy Bibliotekom Polskim, dzięki którym każdego roku otrzymujemy w darze nowości wydawnicze z różnych dziedzin.
W roku szkolnym 2007/2008 oraz 2008/2009 braliśmy aktywny udział w programie edukacyjnym Newsweeka EDU, co pozwoliło nam na wzbogacenie zbiorów o cały komplet Encyklopedii Audiowizualnej Britannica, komplet przewodników po różnicach kulturowych (kraje europejskie) oraz komplet zeszytów historycznych Newsweeka: „PRL – świadkowie”.
Od stycznia 2009 roku bierzemy udział w programie edukacyjnym Filmoteka Szkolna, przygotowanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach tego projektu, biblioteka kompletuje płyty DVD z wybitnymi i istotnymi dziełami kina polskiego.
W grudniu 2011 roku otrzymaliśmy dar książkowy z Kuratorium Oświaty w Kielcach: „Białe plamy – czarne plamy. Sprawy trudne w relacjach polsko-rosyjskich (1918-2008)”, pod redakcją naukową A.D. Rotfelda i A.W. Torkunowa – rezultat pracy Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych.
W grudniu 2014 r. Kieleckie Towarzystwo Naukowe realizując swój statutowy obowiązek popularyzacji wiedzy, przekazało naszej bibliotece nieodpłatnie 29 sztuk książek własnego wydawnictwa. Tematyka książek dotyczy m.in. historii, kultury i tradycji naszego regionu.
Z chwilą objęcia szkoły patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nawiązaliśmy współpracę z Centralną Biblioteką Rolniczą im. M. Oczapowskiego w Warszawie. W redagowanym przez nich elektronicznym czasopiśmie: Rolniczy Magazyn Elektroniczny, nr 25/maj 2008, www.cbr.edu.pl, ukazał się artykuł i zamieszczono fotografie ilustrujące historię i pracę naszej szkoły. Oto link do artykułu: http://cbr.gov.pl/rme-archiwum/2008/rme25/dane/3_2.html
Co roku biblioteka organizuje konkursy wiedzy dla młodzieży, a informacje dotyczące tych wydarzeń zamieszczane są w „Aktualnościach” na stronie internetowej naszej szkoły.
Wraz z nauczycielami naszej szkoły Państwem Haliną i Jerzym Wojtasik, wspieramy Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Świetlik”. Uczniowie wzięli także aktywny udział w akcji: „Podaruj książkę dzieciom niepełnosprawnym”, zorganizowanej przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pińczowie.
Począwszy od roku szkolnego 2012/13, w miesiącu wrześniu w bibliotece organizowany jest „Kiermasz podręczników używanych” prowadzony przez uczniów.
5 lutego 2013 r. odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem Andrzejem Rytelewskim: „Wpływ podróży po Azji na twórczość pisarza”. W spotkaniu udział wzięli uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły, a także goście z Gimnazjum w Złotej i Szkoły Podstawowej w Chrobrzu z opiekunami.
Od roku szkolnego 2014/15 tworzymy „bazę podręczników”.
Od 9 lutego do 30 kwietnia 2015 r. w Ośrodku Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia w Chrobrzu była prezentowana Wystawa Fotografii Amatorskiej zorganizowana z okazji obchodów miesiąca lutego jako miesiąca tematyki wiejskiej, zatytułowana: „Wsi spokojna, wsi wesoła, który głos twej chwale zdoła”. Na wystawie prezentowane były fotografie wykonane przez trzynastu autorów, m. in. przez uczniów naszej szkoły, uczniów Gimnazjum Nr 2 w Pińczowie, wychowanków Schroniska dla Nieletnich w Gackach, a także przez osoby dorosłe spoza szkoły (zdjęcia w galerii na dole strony).
Rok 2014 obchodziliśmy jako ROK CZYTELNIKA. Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców ogłosił JUBILEUSZOWY ROK 2014 etapem działań na rzecz wzrostu czytelnictwa oraz poszerzania wiedzy, pod hasłem: „650 lat w służbie książki” pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Nasi czytelnicy również przyłączyli się do obchodów.
W roku szkolnym 2015/16 zorganizowaliśmy wystawę: „Jan Paweł II – nasze pamiątki po Świętym”.
W roku szkolnym 2016/17 braliśmy udział w „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa”. W ramach programu zostały uzupełnione zbiory, odbywały się spotkania Koła Przyjaciół Książki, a 07.11.2016 r. zorganizowaliśmy spotkanie z p. Janem Chruślińskim – autorem m.in. nowo wydanej powieści pt: „Z Chrobrza na wojenną tułaczkę”. Członkinie Koła Przyjaciół Książki odbyły wycieczkę do Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.
Również w roku szkolnym 2016/17 zorganizowaliśmy wystawę pamiątek związanych z „Solidarnością” z okazji 35. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego: pierwszy numer „Tygodnika Solidarność”, ulotki, fotografie, plakietki okolicznościowe.
W roku szkolnym 2017/18 otrzymaliśmy dwa dary książkowe: z Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie oraz od Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga w Warszawie. Ogółem dar liczy przeszło sto egzemplarzy.
29 września 2017 r. w naszej bibliotece odbył się konkurs wiedzy o Józefie Piłsudskim, natomiast 27 lutego 2018 r. odbył się konkurs wiedzy z okazji Dni Patrona Szkoły: „Panowanie Bolesława Chrobrego”.
W roku szkolnym 2018/19 obchodziliśmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W bibliotece odbył się 3-etapowy konkurs wiedzy pt: „Polskie drogi do niepodległości”, przeprowadzony we współpracy z pedagogiem szkolnym. Z okazji Dni Patrona Szkoły został przygotowany program artystyczny oraz przeprowadzony konkurs literacko-plastyczny: „Dokonania Bolesława Chrobrego na arenie polskiej i międzynarodowej” – współpraca z nauczycielem j. polskiego. Dwóch uczniów klasy I zostało przygotowanych do IV Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania, który odbył się w LO w Pińczowie. Uczniowie zajęli II i IV miejsce. Koło Przyjaciół Biblioteki wzięło udział w akcji organizowanej przez SU: „BohaterON – włącz historię”. Klasa I wzięła udział w Grze biblioteczno-historycznej: „Poznajemy Chroberz, jego historię i zabytki”. Efektem gry jest wspólnie utworzona broszurka pod tym samym tytułem, która wzbogaciła kartotekę tematyczną.
W roku szkolnym 2019/20 dołączyliśmy do akcji Narodowego Czytania, które odbyło się w naszej szkole. Z okazji 75. rocznicy odbył się konkurs wiedzy o Powstaniu Warszawskim.
22 listopada 2019 r. gościliśmy p. Macieja Liziniewicza. autora wysoko ocenianych powieści historycznych: „Scheda”, „Czas pomsty”, „Mroczny zew”. Pan Liziniewicz dzieciństwo spędził w Chrobrzu, gdzie ukończył szkołę podstawową, natomiast jego rodzice pracowali w techniku rolniczym. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Pińczowie. W lutym 2020 r. biblioteka współorganizowała etap szkolny II edycji: „Cudze chwalicie, swego nie znacie – walory turystyczne województwa świętokrzyskiego”, organizowanego przez Staropolską Szkołę Wyższą w Kielcach pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty i Prezesa Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Również w lutym, z okazji Dni Patrona Szkoły” odbył się I etap konkursu wiedzy: „Bolesław Chrobry i jego czasy”, a w marcu II etap związany z obchodami 1000-lecia Chrobrza: „Historia Chrobrza – 1000-lecie założenia wsi”. Nasi uczniowie wzięli udział w XXIV Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym dla szkół średnich, zorganizowanym w Zespole Szkół Elektrycznych w Kielcach w ramach obchodów Tygodnia Kultury Języka. Od 12 marca 2020 r. aż do końca roku szkolnego biblioteka aktywnie uczestniczyła w zdalnym nauczaniu.
Mimo utrudnień związanych z pandemią, w roku szkolnym 2020/21 zorganizowaliśmy Dzień Głośnego Czytania, a także 24 marca 2021 w sposób zdalny braliśmy udział w V Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania, zorganizowanym w ramach Tygodnia Kultury przez Liceum Ogólnokształcące w Pińczowie. Do konkursu przystąpiło dwóch uczniów naszej szkoły. II miejsce zajął uczeń kl. II TR (P) – Mariusz Gałka, a III miejsce przypadło Krzysztofowi Pieczyrakowi z kl. III TR.
Również w sposób zdalny zorganizowaliśmy w marcu plebiscyt na ulubionego autora książek z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarzy i Pisarek.
Biblioteka wyrabia u młodzieży nawyki działalności społecznej: funkcjonuje tu Klub Honorowych Dawców Krwi (nr w Banku Krwi: 257) oraz Wolontariat.
- Spotkanie autorskie z Andrzejem Rytelewskim, 2013
- Wykonanie: p. Elżbieta Sadura. 2002 r.
- Wykonanie: Damian Kowalik, absolwent 5-letniego Technikum Przemysłu Spożywczego, 2003 r.
- Przygotowania do „Wystawy Fotografii Amatorskiej” – 2015.
- Przygotowania do „Wystawy Fotografii Amatorskiej” – 2015.
- Podczas przygotowań Wystawy Fotografii Amatorskiej
- Wystawa Fotografii Amatorskiej w pałacu Wielopolskich w Chrobrzu
- Wystawa Fotografii Amatorskiej w pałacu Wielopolskich w Chrobrzu
- Wystawa Fotografii Amatorskiej, 2015
- Wystawa Fotografii Amatorskiej w pałacu Wielopolskich w Chrobrzu
- Wystawa Fotografii Amatorskiej, luty 2015 r.
- Spotkanie z pisarzem Janem Chruślińskim, 2016
- Spotkanie z pisarzem Janem Chruślińskim, 2016
- Spotkanie z pisarzem Janem Chruślińskim, 2016
- Spotkanie z pisarzem Janem Chruślińskim, 2016
- Spotkanie z pisarzem Janem Chruślińskim, 2016
- Lekcja muzealna w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, 2016 r.
- Koło Biblioteczne podczas warsztatów bożonarodzeniowych w Muzeum w Skarżysku-Kamiennej
- Wręczenie nagród za aktywne czytelnictwo w roku szk. 2016/17
- Wręczenie dyplomów za czytelnictwo, 2016/17.
- Konkurs o Piłsudskim, 2017
- Konkurs o Piłsudskim, 2017
- Konkurs o Piłsudskim, 2017
- Konkurs o Piłsudskim, 2017
- Konkurs wiedzy o patronie szkoły, 2018
- Konkurs wiedzy o patronie szkoły, 2018
- Dni Patrona Szkoły, 2018
- Buski Kwartalnik Edukacyjny, nr 60/2017
- Buski Kwartalnik Edukacyjny, nr 60/2017
- Buski Kwartalnik Edukacyjny, nr 60/2017
- Buski Kwartalnik Edukacyjny, nr 60/2017
- 2018 r.
- Konkurs zorganizowany przez bibliotekę i pedagoga, 2018 r.
- Finał konkursu wiedzy z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości
- Gra bibl.-hist., 2018 r.
- Konkurs literacko-plastyczny o Patronie Szkoły, 2019
- Akademia z okazji Dni Patrona Szkoły, 2019
- IV Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania, 2019
- Broszurka autorstwa kl. I
- Broszurka autorstwa kl. I
- Narodowe Czytanie, 2019
- Narodowe Czytanie, 2019
- Konkurs biblioteczny o Powst. Warszawskim, 2019
- Konkurs biblioteczny, 2019
- Spotkanie autorskie, 2019
- Spotkanie autorskie, 2019
- Spotkanie autorskie, 2019
- Spotkanie autorskie, 2019
- Konkurs: „Cudze chwalicie…”, 2020 r.
- Konkurs-Dni Patrona Szkoły, 2020 r.
- Międzyszkol. Konkurs Ortograf. w Kielcach, 2020 r.
- Źródło: Echo Dnia
- Dzień Głośnego Czytania, 2020
- Narodowe Czytanie, 2021
- Narodowe Czytanie, 2021
- Konkurs o Kardynale Wyszyńskim, 2021.
- Dzień Głośnego Czytania, 2021