Biblioteka
Godziny pracy:
PONIEDZIAŁEK: 8:00 – 15:00 (przerwa: 9:25-10:10 oraz 10:25-11:10) – E. Rzepa
WTOREK: 8:00 – 15:00 (przerwa: 13:10-14:45) – E. Rzepa
ŚRODA: 8:00 – 15:00 – E. Rzepa
CZWARTEK: 7:45 – 9:20 oraz 11:10 – 12:35 – M. Sternak
PIĄTEK: 8:00 – 14:00 – E.Rzepa
Biblioteka ZSCKR w Chrobrzu jest wyposażona w stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu oraz urządzenia sprzyjające edukacji i samokształceniu. Stanowi pracownię interdyscyplinarną, dzięki której użytkownik może samodzielnie zdobywać informacje przydatne do poszerzania wiedzy (zakładka: Centrum Informacji Multimedialnej).
ROK SZKOLNY 2022/2023
WYDARZENIA
Wyniki czytelnictwa w I półroczu:
Czytelnictwo indywidualne:
I miejsce: Sylwia Strasz, kl. III TŻ
II miejsce: Mariusz Gałka, kl. IV TR (P)
III miejsce: Emilia Gajos, kl. II TA
Czytelnictwo klas:
I miejsce: klasa IV TRŻ (G)
II miejsce: klasa III TRŻ
III miejsce: klasa II TRA
IV miejsce: klasa IV TRŻ (Sp)
V miejsce: klasa II TŻO
VI miejsce: klasa I TŻO
VII miejsce: klasa I TRAH
– 3 września 2022 r. – nasza szkoła uczestniczyła w jedenastej edycji Narodowego Czytania. Organizator: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Pińczowie.
Wspólnie przeczytaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
Naszą szkołę reprezentowali: finalista VI Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania, uczeń kl. IV 5-letniego technikum rolniczego – Mariusz Gałka oraz nauczycielki: Iwona Orządała-Bandoła, Małgorzata Sternak i Ewa Rzepa.
Serdecznie dziękujemy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Pińczowie za zaproszenie i miłą atmosferę.
– 12 września 2022 r.– odbył się coroczny kiermasz używanych podręczników.
-29 września 2022 r. – w tegorocznym Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania udział wzięli uczniowie klas drugich i klas czwartych. Nad wydarzeniem czuwały nauczycielki: Iwona Orządała-Bandoła, Małgorzata Sternak i Ewa Rzepa.
-6 października 2022 r. – Literacka Nagroda Nobla została przyznana francuskiej pisarce Annie Ernaux.
Uzasadnienie: „za odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie, zagubienie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”.
Na język polski przetłumaczono następujące powieści:
–25 października 2022 r. – w ramach współpracy z Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną w Pińczowie, którą koordynuje p. I. Orządała-Bandoła, uczniowie należący do Koła Przyjaciół Biblioteki: Katarzyna Liberek (kl. III TŻ), Natalia Czerw (kl. IV TŻ), Mariusz Gałka (kl. IV TR), Igor Judasz (kl. II TŻ) wraz z nauczycielkami: Iwoną Orządałą-Bandołą i Ewą Rzepą, w towarzystwie p. Grażyny Zuchowicz – bibliotekarki Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MiGBP w Pińczowie, odbyli spotkanie w dwóch grupach pięciolatków w Przedszkolu Nr 3 w Pińczowie.
Z okazji przypadającego w tym dniu Dnia Kundelka, wzięliśmy udział w zajęciach dotyczących psów oraz wszystkich zwierząt. Naszą rolą było głośne czytanie dzieciom wierszy, rozmowy, a także udział w zabawach ruchowych.
-10 listopada 2022 r. – zorganizowanie obchodów Święta Odzyskania Niepodległości w naszej szkole.
O godzinie 11.11 przyłączyliśmy się do piątej edycji akcji „Szkoła do hymnu”, organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki – wspólnie odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie odbył się uroczysty apel przygotowany przez nauczycielki: Teresę Ryczek, Ewę Rzepę, Annę Steckiewicz. Podczas apelu młodzież przybliżyła historię święta, recytowała wiersze i śpiewała pieśni patriotyczne.
Po zakończeniu apelu udaliśmy się do Kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP w Chrobrzu, gdzie uczestniczyliśmy we mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Odwiedzili nas pisarze:
2013 r. – Andrzej Rytelewski (zm. 2019)
2016 r. – Jan Chruśliński
2019 r. – Maciej Liziniewicz
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
INFORMACJE O BIBLIOTECE:
Nasz księgozbiór:
- lektury
- literatura związana z kierunkami kształcenia
- klasyka
- literatura psychologiczno-pedagogiczna
- literatura rozrywkowa
- kartoteka tematyczna
- kroniki szkoły
- dokumenty audiowizualne
Kroniki naszej szkoły stanowią bogate źródło wiedzy nie tylko o placówce, lecz także o oświacie rolniczej i zachodzących w niej zmianach przez minione lata. Najstarsza zachowana kronika szkoły została założona w 1974 roku, a najstarsza (dziś już pamiątkowa) księga inwentarzowa naszej biblioteki pochodzi z 1955 roku.
Do roku szkolnego 2005/2006 biblioteka znajdowała się w pałacu, skąd została przeniesiona do unowocześnionego i odremontowanego pomieszczenia w szkole.
We wrześniu 2000 roku zostały dołączone zbiory ze zlikwidowanej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Gackach.
W lutym 2002 r. rozpoczęliśmy współpracę z dwiema warszawskimi fundacjami: Polskim Bractwem Kawalerów Gutenberga oraz Fundacją Pomocy Bibliotekom Polskim, dzięki którym każdego roku otrzymujemy w darze nowości wydawnicze z różnych dziedzin.
W roku szkolnym 2007/2008 oraz 2008/2009 braliśmy aktywny udział w programie edukacyjnym Newsweeka EDU, co pozwoliło nam na wzbogacenie zbiorów o cały komplet Encyklopedii Audiowizualnej Britannica, komplet przewodników po różnicach kulturowych (kraje europejskie) oraz komplet zeszytów historycznych Newsweeka: „PRL – świadkowie”.
Od stycznia 2009 roku bierzemy udział w programie edukacyjnym Filmoteka Szkolna, przygotowanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach tego projektu, biblioteka kompletuje płyty DVD z wybitnymi i istotnymi dziełami kina polskiego.
W grudniu 2011 roku otrzymaliśmy dar książkowy z Kuratorium Oświaty w Kielcach: „Białe plamy – czarne plamy. Sprawy trudne w relacjach polsko-rosyjskich (1918-2008)”, pod redakcją naukową A.D. Rotfelda i A.W. Torkunowa – rezultat pracy Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych.
W grudniu 2014 r. Kieleckie Towarzystwo Naukowe realizując swój statutowy obowiązek popularyzacji wiedzy, przekazało naszej bibliotece nieodpłatnie 29 sztuk książek własnego wydawnictwa. Tematyka książek dotyczy m.in. historii, kultury i tradycji naszego regionu.
Z chwilą objęcia szkoły patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nawiązaliśmy współpracę z Centralną Biblioteką Rolniczą im. M. Oczapowskiego w Warszawie. W redagowanym przez nich elektronicznym czasopiśmie: Rolniczy Magazyn Elektroniczny, nr 25/maj 2008, www.cbr.edu.pl, ukazał się artykuł i zamieszczono fotografie ilustrujące historię i pracę naszej szkoły. Oto link do artykułu: http://cbr.gov.pl/rme-archiwum/2008/rme25/dane/3_2.html
Co roku biblioteka organizuje konkursy wiedzy dla młodzieży, a informacje dotyczące tych wydarzeń zamieszczane są w „Aktualnościach” na stronie internetowej naszej szkoły.
Wraz z nauczycielami naszej szkoły Państwem Haliną i Jerzym Wojtasik, wspieramy Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Świetlik”. Uczniowie wzięli także aktywny udział w akcji: „Podaruj książkę dzieciom niepełnosprawnym”, zorganizowanej przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pińczowie.
Począwszy od roku szkolnego 2012/13, w miesiącu wrześniu w bibliotece organizowany jest „Kiermasz podręczników używanych” prowadzony przez uczniów.
5 lutego 2013 r. odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem Andrzejem Rytelewskim: „Wpływ podróży po Azji na twórczość pisarza”. W spotkaniu udział wzięli uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły, a także goście z Gimnazjum w Złotej i Szkoły Podstawowej w Chrobrzu z opiekunami.
Od 9 lutego do 30 kwietnia 2015 r. w Ośrodku Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia w Chrobrzu była prezentowana Wystawa Fotografii Amatorskiej zorganizowana z okazji obchodów miesiąca lutego jako miesiąca tematyki wiejskiej, zatytułowana: „Wsi spokojna, wsi wesoła, który głos twej chwale zdoła”. Na wystawie prezentowane były fotografie wykonane przez trzynastu autorów, m. in. przez uczniów naszej szkoły, uczniów Gimnazjum Nr 2 w Pińczowie, wychowanków Schroniska dla Nieletnich w Gackach, a także przez osoby dorosłe spoza szkoły (zdjęcia w galerii na dole strony).
Rok 2014 obchodziliśmy jako ROK CZYTELNIKA. Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców ogłosił JUBILEUSZOWY ROK 2014 etapem działań na rzecz wzrostu czytelnictwa oraz poszerzania wiedzy, pod hasłem: „650 lat w służbie książki” pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Nasi czytelnicy również przyłączyli się do obchodów.
W roku szkolnym 2015/16 zorganizowaliśmy wystawę: „Jan Paweł II – nasze pamiątki po Świętym”.
W roku szkolnym 2016/17 braliśmy udział w „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa”. W ramach programu zostały uzupełnione zbiory, odbywały się spotkania Koła Przyjaciół Książki, a 07.11.2016 r. zorganizowaliśmy spotkanie z p. Janem Chruślińskim – autorem m.in. nowo wydanej powieści pt: „Z Chrobrza na wojenną tułaczkę”. Członkinie Koła Przyjaciół Książki odbyły wycieczkę do Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.
Również w roku szkolnym 2016/17 zorganizowaliśmy wystawę pamiątek związanych z „Solidarnością” z okazji 35. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego: pierwszy numer „Tygodnika Solidarność”, ulotki, fotografie, plakietki okolicznościowe.
W roku szkolnym 2017/18 otrzymaliśmy dwa dary książkowe: z Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie oraz od Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga w Warszawie. Ogółem dar liczy przeszło sto egzemplarzy.
29 września 2017 r. w naszej bibliotece odbył się konkurs wiedzy o Józefie Piłsudskim, natomiast 27 lutego 2018 r. odbył się konkurs wiedzy z okazji Dni Patrona Szkoły: „Panowanie Bolesława Chrobrego”.
W roku szkolnym 2018/19 obchodziliśmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W bibliotece odbył się 3-etapowy konkurs wiedzy pt: „Polskie drogi do niepodległości”, przeprowadzony we współpracy z pedagogiem szkolnym. Z okazji Dni Patrona Szkoły został przygotowany program artystyczny oraz przeprowadzony konkurs literacko-plastyczny: „Dokonania Bolesława Chrobrego na arenie polskiej i międzynarodowej” – współpraca z nauczycielem j. polskiego. Dwóch uczniów klasy I zostało przygotowanych do IV Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania, który odbył się w LO w Pińczowie. Uczniowie zajęli II i IV miejsce. Koło Przyjaciół Biblioteki wzięło udział w akcji organizowanej przez SU: „BohaterON – włącz historię”. Klasa I wzięła udział w Grze biblioteczno-historycznej: „Poznajemy Chroberz, jego historię i zabytki”. Efektem gry jest wspólnie utworzona broszurka pod tym samym tytułem, która wzbogaciła kartotekę tematyczną.
W roku szkolnym 2019/20 dołączyliśmy do akcji Narodowego Czytania, które odbyło się w naszej szkole. Z okazji 75. rocznicy odbył się konkurs wiedzy o Powstaniu Warszawskim.
22 listopada 2019 r. gościliśmy p. Macieja Liziniewicza. autora wysoko ocenianych powieści historycznych: „Scheda”, „Czas pomsty”, „Mroczny zew”. Pan Liziniewicz dzieciństwo spędził w Chrobrzu, gdzie ukończył szkołę podstawową, natomiast jego rodzice pracowali w techniku rolniczym. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Pińczowie. W lutym 2020 r. biblioteka współorganizowała etap szkolny II edycji: „Cudze chwalicie, swego nie znacie – walory turystyczne województwa świętokrzyskiego”, organizowanego przez Staropolską Szkołę Wyższą w Kielcach pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty i Prezesa Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Również w lutym, z okazji Dni Patrona Szkoły” odbył się I etap konkursu wiedzy: „Bolesław Chrobry i jego czasy”, a w marcu II etap związany z obchodami 1000-lecia Chrobrza: „Historia Chrobrza – 1000-lecie założenia wsi”. Nasi uczniowie wzięli udział w XXIV Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym dla szkół średnich, zorganizowanym w Zespole Szkół Elektrycznych w Kielcach w ramach obchodów Tygodnia Kultury Języka. Od 12 marca 2020 r. aż do końca roku szkolnego biblioteka aktywnie uczestniczyła w zdalnym nauczaniu.
Mimo utrudnień związanych z pandemią, w roku szkolnym 2020/21 zorganizowaliśmy Dzień Głośnego Czytania, a także 24 marca 2021 w sposób zdalny braliśmy udział w V Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania, zorganizowanym w ramach Tygodnia Kultury przez Liceum Ogólnokształcące w Pińczowie. Do konkursu przystąpiło dwóch uczniów naszej szkoły. II miejsce zajął uczeń kl. II TR (P) – Mariusz Gałka, a III miejsce przypadło Krzysztofowi Pieczyrakowi z kl. III TR.
Również w sposób zdalny zorganizowaliśmy w marcu plebiscyt na ulubionego autora książek z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarzy i Pisarek.
W roku szkolnym 2021/22 wzięliśmy udział w edycji Narodowego Czytania zorganizowanego przez MiGBP w Pińczowie. Jesienią zorganizowaliśmy wewnątrzszkolny konkurs-test wiedzy o życiu i twórczości Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego z okazji 120. rocznicy Jego urodzin i 40. rocznicy śmierci, a także Dzień Głośnego Czytania. Z okazji Dni Patrona Szkoły odbył się konkurs na pracę pisemną oraz prezentację dotyczącą Bolesława Chrobrego. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego uczciliśmy testem pt: „Z polszczyzną za pan brat”. Wzięliśmy udział w XXX Jubileuszowym Tygodniu Kultury Języka w Województwie Świętokrzyskim organizowanym przez UJK – konkurs wiedzy o życiu i działalności Józefa Wybickiego, a także uczestniczyliśmy w VI Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania, który odbył się w LO w Pińczowie – zajęliśmy II i IV miejsce. Biblioteka współpracowała podczas przygotowywania uczniów do I Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Historycznej „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Bohaterowie”, którego organizatorem był ZSCKR w Jabłoniu. Klasy pierwsze odbyły lekcje biblioteczno-historyczne w Szkolnej Izbie Pamięci Narodowej i Tradycji Rolnej Ponidzia w pałacu Wielopolskich w Chrobrzu.
Biblioteka wyrabia u młodzieży nawyki działalności społecznej: funkcjonuje tu Klub Honorowych Dawców Krwi (nr w Banku Krwi: 257) oraz Wolontariat.
- Spotkanie autorskie z Andrzejem Rytelewskim, 2013
- Wykonanie: p. Elżbieta Sadura. 2002 r.
- Wykonanie: Damian Kowalik, absolwent 5-letniego Technikum Przemysłu Spożywczego, 2003 r.
- Przygotowania do „Wystawy Fotografii Amatorskiej” – 2015.
- Przygotowania do „Wystawy Fotografii Amatorskiej” – 2015.
- Podczas przygotowań Wystawy Fotografii Amatorskiej
- Wystawa Fotografii Amatorskiej w pałacu Wielopolskich w Chrobrzu
- Wystawa Fotografii Amatorskiej w pałacu Wielopolskich w Chrobrzu
- Wystawa Fotografii Amatorskiej, 2015
- Wystawa Fotografii Amatorskiej w pałacu Wielopolskich w Chrobrzu
- Wystawa Fotografii Amatorskiej, luty 2015 r.
- Spotkanie z pisarzem Janem Chruślińskim, 2016
- Spotkanie z pisarzem Janem Chruślińskim, 2016
- Spotkanie z pisarzem Janem Chruślińskim, 2016
- Spotkanie z pisarzem Janem Chruślińskim, 2016
- Spotkanie z pisarzem Janem Chruślińskim, 2016
- Lekcja muzealna w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, 2016 r.
- Koło Biblioteczne podczas warsztatów bożonarodzeniowych w Muzeum w Skarżysku-Kamiennej
- Wręczenie nagród za aktywne czytelnictwo w roku szk. 2016/17
- Wręczenie dyplomów za czytelnictwo, 2016/17.
- Konkurs o Piłsudskim, 2017
- Konkurs o Piłsudskim, 2017
- Konkurs o Piłsudskim, 2017
- Konkurs o Piłsudskim, 2017
- Konkurs wiedzy o patronie szkoły, 2018
- Konkurs wiedzy o patronie szkoły, 2018
- Dni Patrona Szkoły, 2018
- Buski Kwartalnik Edukacyjny, nr 60/2017
- Buski Kwartalnik Edukacyjny, nr 60/2017
- Buski Kwartalnik Edukacyjny, nr 60/2017
- Buski Kwartalnik Edukacyjny, nr 60/2017
- 2018 r.
- Konkurs zorganizowany przez bibliotekę i pedagoga, 2018 r.
- Finał konkursu wiedzy z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości
- Gra bibl.-hist., 2018 r.
- Konkurs literacko-plastyczny o Patronie Szkoły, 2019
- Akademia z okazji Dni Patrona Szkoły, 2019
- IV Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania, 2019
- Broszurka autorstwa kl. I
- Broszurka autorstwa kl. I
- Narodowe Czytanie, 2019
- Narodowe Czytanie, 2019
- Konkurs biblioteczny o Powst. Warszawskim, 2019
- Konkurs biblioteczny, 2019
- Spotkanie autorskie, 2019
- Spotkanie autorskie, 2019
- Spotkanie autorskie, 2019
- Spotkanie autorskie, 2019
- Konkurs: „Cudze chwalicie…”, 2020 r.
- Konkurs-Dni Patrona Szkoły, 2020 r.
- Międzyszkol. Konkurs Ortograf. w Kielcach, 2020 r.
- Źródło: Echo Dnia
- Dzień Głośnego Czytania, 2020
- Narodowe Czytanie, 2021
- Narodowe Czytanie, 2021
- Konkurs o Kardynale Wyszyńskim, 2021.
- Dzień Głośnego Czytania, 2021
- VI Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania – miejsce II
- VI Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania – miejsce IV
- Świętokrzyskie Dni Kultury Języka – 2022
- Narodowe Czytanie, 2022
- Dzień Głośnego Czytania, 2022
- Dzień Głośnego Czytania, 2022
- Czytanie wierszy przedszkolakom, 2022
- Czytanie wierszy w przedszkolu, 2022